António Félix da Costa a început de pe locul trei pe grilă pentru cursa de duminică și a câștigat cu 0,612 secunde înaintea pilotului britanic Jake Hughes (McLaren) și cu 1,122 înaintea francezului Norman Nato (Andretti), după ce a fost penalizat cu cinci secunde cu o zi înainte, coborându-l de pe locul cinci pe locul 18.

„Sunt mulțumit de modul în care am alergat. Oricine a văzut performanța noastră slabă la începutul anului și oricine ne asistă acum câștigând curse de genul acesta. Echipa Porsche și cu mine am depus mult efort, sacrificiu și transpirație, iar aceste rezultate fac totul meritat”, a spus șoferul din Cascais.

După ce a ocupat primul loc la Misano, Italia, Félix da Costa a fost ulterior declarat neeligibil pentru utilizarea unui arc de pedală de accelerație care nu era permis.

Pilotul portughez a continuat să câștige la Shanghai, marcând a doua victorie oficială a sezonului și al optulea triumf în carieră în Campionatul Mondial de Formula E pentru mașini electrice cu un singur loc. Câștigase anterior la Berlin, Germania.

„Deși uneori ar putea fi dificil să mențineți atenția, portughezii sunt rezistenți și greu de rupt. Acum trebuie să ne bucurăm de următoarele patru curse ale anului și să lucrăm pentru a aduce mai multe trofee înapoi în Portugalia. Este o schimbare extraordinară”, a spus el.

În urma rezultatelor de astăzi, finalistul Nick Cassidy (Jaguar) din Noua Zeelandă și-a păstrat conducerea campionatului cu 167 de puncte, cu 25 în fața germanului Pascal Wherlein (Porsche).

Cu 84 de puncte, Félix da Costa a urcat pe poziția a șaptea.

Următoarea competiție, care va avea loc în Portland, Oregon, pe 29 și 30 iunie, este programată să fie din nou o rundă dublă.