Săptămâna trecută, Borges, în vârstă de 27 de ani, a ajuns în runda de 16 a Masters1000 de la Montreal, Canada, într-un sezon în care a câștigat deja primul său titlu pe circuit, când a câștigat Turneul Bastad, în Suedia, într-o finală împotriva spaniolului Rafael Nadal.

Jucătorul de tenis născut în Maia a obținut cea mai bună clasificare din toate timpurile în clasamentul ATP și se alătură lui João Sousa pe lista jucătorilor portughezi pentru a intra în primii 40 ai ierarhiei mondiale.

Sousa, care s-a retras de atunci, a reușit să ajungă pe locul 28, cel mai bun pentru un jucător de tenis portughez.

Jucătorul național numărul doi, Jaime Faria, a urcat două poziții și este acum pe locul 159.

Clasamentul continuă să fie condus de italianul Jannik Sinner, urmat de sârbul Novak Djokovic, pe locul doi, și spaniolul Carlos Alcaraz, pe locul trei.

În clasamentul femeilor, primele 5 au rămas neschimbate, cu polonezul Iga Swiatek în frunte.