Jucătorul portughez Ricardo Melo Gouveia a asigurat că este „foarte fericit” să se întoarcă la DP World Tour, recunoscând totuși că rezultatul în Marea Finală a Challenge Tour a fost mai mic decât se aștepta.

„Nu așa am vrut să închei sezonul în Marea Finală, dar sunt foarte încântat că mi-am primit cardul înapoi”, a scris jucătorul de golf pe Instagram, după ce s-a clasat pe locul 33 în ultima cursă Challenge a sezonului.

Olimpicul portughez, care a jucat deja în DP World Tour în 2022, a afirmat că așteaptă cu nerăbdare să „înceapă sezonul în Africa de Sud în câteva săptămâni”.

Astăzi, la Club de Golf Alcanada, pe insula spaniolă Mallorca, Ricardo Melo Gouveia a terminat Marea Finală cu un total de 297 de lovituri, cu 19 mai multe decât câștigătorul, englezul Marco Penge.