Roberto Martinez a folosit 17 jucători pentru a-și „regla bine” echipa înainte de a se îndrepta în Germania.

Ruben Dias de la Manchester City a dat Portugaliei conducerea în minutul 17 al meciului, cu un cap liber la stâlpul din spate. Portugalia și-a continuat afișarea dominantă și și-a dublat avansul în timp suplimentar prin Diogo Jota de la punctul de pedeapsă.

Portugalia a început să-și piardă ritmul în prima repriză după ce a făcut cinci schimbări la pauză - cu toate acestea, nu a durat mult până când, probabil, „cel mai informat jucător din lume” din Bruno Fernandes a avut un impact în joc, deoarece a marcat un gol scandalos pentru a-i da lui Seleção un avantaj cu 3-0.

Cu toate acestea, meciul nu s-a terminat, deoarece înlocuitorul finlandez și fostul jucător de la Norwich City, Teemu Pukki, a marcat o bretă rapidă - ajungând cu 3-2 pentru Portugalia.

Cu toate acestea, Bruno Fernandes ar avea ultimul cuvânt, deoarece a marcat al doilea gol al meciului cu un final ordonat, învingându-l pe Lukas Hradecky de la Bayer Leverkusen în golul finlandezilor.

Portugalia va fi în acțiune împotriva Croației sâmbătă viitoare la Estadio do Jomar din Algés.