Ceea ce au în comun ambele echipe este pierderea marilor lor lideri: Sebastián Coates a părăsit Alvalade, pe neașteptate, după nouă sezoane, în timp ce contractul lui Pepe s-a încheiat și el nu s-a reînnoit cu „dragonii”, după un al doilea stagiu de șase sezoane, care a urmat un prim din trei (2004/05 - 2006/07).

În sezonul trecut, soldul meciurilor dintre Sporting și FC Porto a fost zero, Lions câștigând acasă cu 2-0 și remizând 2-2 la Dragão, pentru campionat, iar „dragonii” au câștigat cu 2-1, după prelungiri, în finala Cupei, pe 26 mai, la Jamor, unde St. Juste a părăsit Sporting cu 10 bărbați după o jumătate de oră.

Meciul dintre Sporting și FC Porto, corespunzător celei de-a 46-a ediții a Super Cupei Cândido de Oliveira în fotbal, este programat pentru sâmbătă, la 20:15, pe Stadionul Municipal Aveiro, care găzduiește competiția pentru a 14-a oară în ultimii 16 ani.