Pedro Ferreira a devenit campion la trambulina individuală, iar Tiago Romão a câștigat aurul la mini-trambulina dublă, Diana Gago a câștigat argint în mini-trambulina dublă, precum și Mariana Cascalheira la „tumbling” și Alexandra Garcia, pe mini-trambulina dublă și Diogo Abreu, pe trambulină, ambele au câștigat medalii de bronz.

Tiago Romão a câștigat, de asemenea, argintul în competiția dublă de mini-trambulină, vineri săptămâna trecută, în aceeași zi în care Diana Gago și Alexandra Garcia au fost campioane la competiția feminină, fiind portugheza cu cele mai multe medalii într-un grup de 25 de gimnaste.

Portugalia a obținut, de asemenea, bronzul la evenimentul feminin de echipă de trambulină, joi, la evenimentul de echipă masculină, vineri, și în evenimentul sincronizat de trambulină, sâmbătă, cu Lucas Santos și Gabriel Albuquerque, o gimnastă selectată pentru Paris2024.

Contingentul portughez a încheiat competiția cu trei medalii de aur, trei de argint și cinci de bronz, înaintea Franței, cu opt - două de aur, cinci de argint și un bronz - și Marea Britanie, cu șapte - patru de aur, două de argint și un bronz.

Cam

pion mondial individual la trambulină în 2021 și 2023, medalie de argint la Jocurile Olimpice de la Rio 2016 și bronz la Tokyo 2020, gimnasta Bryony Page a contribuit la trei dintre aceste medalii, la evenimentul individual, la evenimentul de echipă și în trambulină sincronizată, alături de Isabelle Songhurst.

Spania apare pe locul patru în tabelul medaliilor Campionatelor Europene desfășurate în pavilionul multifuncțional din Guimarães, cu două medalii de aur, una de argint și trei de bronz, în timp ce Azerbaidjan, Danemarca și Grecia au fost celelalte țări care au câștigat titluri europene.

În competițiile de juniori, Portugalia a câștigat o medalie de aur, de Inês Correia, la mini-trambulina dublă feminină, două medalii de argint și trei de bronz, într-un tabel în care apare în spatele Marii Britanii, cu patru de aur, trei de argint și două de bronz, din Turcia și Georgia, fiecare cu două de aur.