După ce a fost implicat într-un accident în turul de deschidere al Marelui Premiu al Marelui Premiu al Marii Britanii MotoGP, care este a 10-a cursă a sezonului, pilotul portughez Miguel Oliveira (Aprilia) speră că nu îi va afecta sezonul.

Oliveira a început cursa pe locul al cincisprezecelea și a urcat pe al treisprezecelea, dar el și coechipierul său american Trackhouse, spaniolul Raul Fernandez, au fost implicați într-o coliziune.

Pilotul portughez a scris pe Instagram: „În primul tur al cursei de astăzi, coechipierul meu a căzut în spatele meu și motocicleta lui a lovit-o pe a mea, determinându-mă să mă prăbușesc violent. Deocamdată, nu par să am răni, dar va trebui să le evaluez în următoarele zile. Concentrează-te pe următorul.”

Aceasta a fost prima retragere a pilotului portughez din acest sezon legat de accident; s-a retras mai devreme din Marele Premiu al Franței din cauza unei probleme tehnice Aprilia.

Oliveira a recunoscut că a frânat puțin târziu și a ieșit de pe pistă, dar a fost „puțin sub vreme” și nimic prea grav, potrivit echipei americane Trackhouse.

Pilotul italian Enea Bastianini (Ducati) a câștigat Marele Premiu al Marelui Premiu al Marii Britanii MotoGP. El a terminat 20 de ture în 39 de minute, învingându-l pe spaniolul Jorge Martin (Ducati) cu 1.931 secunde, iar pe pilotul italian Francesco Bagnaia (Ducati) pe locul trei (5.866)

.

Cu aceste rezultate, Bagnaia alunecă pe locul doi, iar Jorge Martin își recapătă conducerea în Campionatul Mondial cu 241 de puncte.