Kajakarstwo nadal jest niezawodnym źródłem podiów, ponieważ cztery kolejne zostały zdobyte w Krakowie 2023, a następnie trzy medale w lekkoatletyce oraz brązowe w karate i padel tenisie.

Oprócz dziewięciu już zdobytych medali, Portugalia zagwarantowała sobie również dwa medale w muaythai, a Matilde Rodrigues (-57 kg) i Gonçalo Noites (-71 kg) awansowali do półfinałów, zapewniając sobie tym samym co najmniej brąz.

Po pierwszym tygodniu Igrzysk reprezentacja Portugalii, składająca się z ponad 200 sportowców, zajmuje 14. miejsce w tabeli medalowej, z trzema złotymi, trzema srebrnymi i trzema brązowymi medalami.

Auriol Dongmo narzucił swój styl w rzucie ciężarkiem, Messias Baptista wyróżnił się w K1 200 metrów, a duet Teresa Portela i Kevin Santos zajął najwyższe miejsca w K2 200.

W srebrnych medalach João Coelho zabłysnął na 400 metrów, a także Isaac Nader na 1500 metrów, pomagając Portugalii pozostać w pierwszej lidze europejskiej lekkoatletyki, a "nieunikniony" Fernando Pimenta zajął drugie miejsce w K1 500 m, jego piąte srebro na Igrzyskach Europejskich.

Brązowe medale zdobyli Ana Cruz w kata, pododdziale karate, Francisca Laia w K1 200m, który był mistrzostwami Europy w tej dyscyplinie, oraz duet Afonso Fazendeiro i Miguel Oliveira, którzy zajęli trzecie miejsce w Padlu po raz pierwszy na Igrzyskach Europejskich.

Dwóch wciąż brakuje, choć są zabezpieczone, w przypadku Muaythai, ponieważ Matilde Rodrigues i Gonçalo Noites zagwarantowali sobie medal w swoich kategoriach - czy będzie to brąz, srebro czy złoto, okaże się w półfinałach w poniedziałek.

Podsumowując, obecna liczba medali przekroczyła 10 z Baku 2015 i teraz wygląda na trudny cel, jakim jest liczba 15 w Mińsku 2019. Portugalia może liczyć na podium w piłce nożnej plażowej, co udało jej się osiągnąć w 1. i 2. edycji, tenisie stołowym, rugby "siódemek" i strzelectwie myśliwskim.

Trzecie Igrzyska Europejskie odbywają się w Krakowie i okolicach Małopolski do niedzieli, z 30 dyscyplinami sportowymi i 48 uczestniczącymi krajami, w tym Portugalią, która ma delegację ponad 200 sportowców.