La 19 ani, înotătorul portughez a fost singurul care a terminat cursa sub 23 de secunde, la 22,97, al treilea cel mai bun timp din istorie la distanță, care a urcat un nivel în comparație cu Campionatele Mondiale anterioare, unde a fost al doilea.

Sportivul portughez, deținătorul recordului mondial junior la fluture de 50 de metri, este înregistrat și la 50 de metri liber, 100 de metri liber și 100 de metri fluture la Campionatele Mondiale 2024, distanțe în care a garantat deja calificarea pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024 - fluturele de 50 de metri nu face parte din calendarul olimpic.

„Nu am cuvinte în acest moment. Startul nu a fost bun, dar sunt foarte fericit că sunt campion mondial”, a spus înotătorul, imediat după cursa de 50 de metri fluturi

.

„Prima medalie de aur pentru Portugalia este incredibilă. Am fost de argint în ultimul campionat mondial, așa că obținerea aurului acum este ceva ce mi-am dorit deja. Este spectaculos pentru că nu este vorba doar de a ajunge la linia de sosire, ci de a ajunge acolo și de a o face”, a spus el.

Diogo Ribeiro a fost al doilea cel mai rapid dintre blocuri, terminând cursa înaintea nord-americanului Michael Andrew (23,07 secunde) și australianului Cameron McEvoy (23,08).

Locul patru a revenit unui alt australian, Isaac Cooper, al cincilea lui trinidadian Dylan Carter, al șaselea pentru spaniolul Mario Molla, al șaptelea la coreeanul Inchil Baek și al optulea la nord-americanul Shaine Casas (23,47).

În primele reacții la succesul lui Diogo Ribeiro, președintele Republicii, Marcelo Rebelo de Sousa, a subliniat „o altă realizare istorică pentru înotul național”.

#Doha2024 - António Costa (@antoniocostapm) 12 februarie 2024

„O realizare uriașă pentru Portugalia. Felicitări, campion!” , a scris prim-ministrul, António Costa, pe X, după ce a considerat că înotătorul „continuă să facă istorie cu culorile naționale