Echipa condusă de Nuno Dias a dominat jocul și și-a demonstrat superioritatea față de celelalte echipe din ligă.

Minhotos, care i-au învins pe Lions în finala Cupei Portugaliei și nu au pierdut în fața lor pe tot parcursul sezonului regulat, nu au putut răspunde, deoarece au trecut aproape 60 de minute fără să înscrie în acest meci, oferind cea mai slabă performanță dintre cele trei jocuri.

Sporting a urcat cu 4-0 la pauză, iar postul lui Braga, care nu avea Robinho astăzi, aproape că s-a prăbușit.

Sporting a început rapid și a avut multe oportunități de marcare în minutele de deschidere. Merlim a marcat primul gol într-un joc unu-la-unu care l-a văzut driblând pe lângă Fábio Cecílio și terminând cu o lovitură bună.

După nouă minute, Sp. Braga a avut din nou ghinion când a ajuns la 2-0. Diogo Santos a încercat o lovitură, dar Cecílio a ratat tăierea și a marcat un autogol. Mingea nici măcar nu se îndrepta spre poartă.

Echipa lui Joel Rocha a redus deficitul chiar în minutul următor cu un efort de lungă durată al lui Tiago Brito, închizând 60 de minute fără gol în meci. Aceasta a fost una dintre puținele lor oportunități.

Cu toate acestea, Sporting și-a menținut conducerea și a continuat să amenințe golul lui Dudu, în ciuda salvărilor provocatoare ale portarului. Cu toate acestea, nu au reușit să împiedice golurile lui Pauleta și Zicky Té înainte de încheierea primei reprize.

😏 #FutsalSCP pic.twitter.com/UwYK9SoCze — Sporting CP - Modalidades (@SCPModalidades) 17 iunie 2024 Sp.

Braga a continuat să exercite presiune în a doua repriză, dar victoria lui Sporting a fost aproape o formalitate. Zicky a marcat de două ori în minutul 27 pentru a sigila victoria.

Sp. Jucătorii Braga au atacat cu portarul pentru a oferi un jucător în plus, dar, din păcate, Merlim a reuşit să ajungă cu 6-1 profitând de starea pustie a porţii după ce a pierdut mingea.

Chiar și cu João Rocha deja într-o dispoziție de sărbătoare, golurile lui Ygor Mota și Fábio Cecílio i-au permis lui Sp. Braga va tăia plumbul.

În acest moment, Sporting deține recordul cu 19 trofee naționale de futsal, cu 11 mai multe decât Benfica, care are în prezent opt.