Nuno Borges și-a atins maximul carierei luni, când clasamentul ATP a fost actualizat, urcând pe locul 30.

Jucătorul de tenis a devenit al doilea portughez care a intrat în top 30 după João Sousa, care s-a clasat pe locul 28 în 2016, după ce a pierdut în fața lui Medvedev la US Open în ultimele 16. Nuno Borges a fost clasat pe locul 34 înainte de

Grand Slam. Cam@@

pionul US Open Janik Sinner este încă în fruntea clasamentului, urmat de Alexander Zverev din Germania și Alcaraz. A fost cea mai mică poziție a lui Novak Djokovic din ianuarie 2023, când a căzut pe locul patru

.

După ce s-a plasat pe locul doi în majorul american, Taylor Fritz este în prezent pe locul șapte.

Aryna Sabalenka din Belarus a câștigat US Open, cu toate acestea, ea este încă clasată sub Iga Swiatek în divizia feminină. Finalistul care pierde, Jason Pegula, se află în prezent pe locul trei.