Alergătorul de

400 de metri al Sporting a doborât un record care a rămas timp de 25 de ani în capitala kazahă la prima întâlnire mondială de atletism la nivel de aur a sezonului. Nota anterioară, stabilită în 1998 și deținută de Carmo Tavares, a fost

de 52,77.

Cursa principală a fost câștigată de Cátia Azevedo, care a fost urmată pe podium de Stephanie Anne McPherson din Jamaica (54,66) și Sophie Becker din Irlanda (53,19).

La 400 de metri masculini, Ericsson Tavares de la Benfica a terminat pe locul doi în 46,95 secunde, în timp ce Canalul Inaki din Spania a ocupat primul loc cu 46,36.

Trei sportivi Benfica au concurat în prima serie de obstacole de 60 de metri: Roger Iribarne din Cuba a terminat pe locul patru în 7,80 secunde, João Vítor Oliveira a terminat pe locul cinci în 7,83 secunde, iar Sisínio Ambriz a terminat pe locul șapte în 7,98 secunde.

Francisco Belo de la Benfica a terminat pe locul patru în aruncarea în greutate după ce a aruncat 19,75 metri la a treia sa încercare. Scott Lincoln din Marea Britanie a câștigat cu o aruncare de 20,81 metri