După victoria de la Vaduz, împotriva Liechtensteinului, cu golurile lui Cristiano Ronaldo (46 minute) și João Cancelo (57), echipa va juca cu Islanda pe stadionul José Alvalade - provenind dintr-o înfrângere împotriva Slovaciei (4-2).

Portugalia conduce grupa, cu un record perfect de 27 de puncte, urmată de Slovacia, pe locul doi, cu 19 puncte, în timp ce Luxemburg este pe locul trei, cu 14, urmat de Islanda, cu 10, Bosnia și Herțegovina, cu nouă, și Liechtenstein, încă fără puncte, cu o rundă în urmă.

La Lisabona, contrar celor întâmplate joi, Martínez, care a surprins pe toată lumea începând cu patru atacanți, pe lângă debuturile lui José Sá, Toti Gomes și, în a doua repriză, João Mário, ar putea reveni la formația pe care a folosit-o când a preluat cârma echipei.

Jocul din runda a 10-a, care închide faza de calificare pentru următorul Campionat European, este programat pentru ora 19:45, pe stadionul José Alvalade.