Po rywalizacji w ekstremalnie błotnistych warunkach podczas zawodów w Brukseli, Rúben Amaral ukończył wyścig z czasem 24,23 minuty, 41 sekund za zwycięzcą, Willem Barnicoatem z Wielkiej Brytanii. Największa portugalska nadzieja, Etson Barros, ukończył wyścig dopiero na 31. miejscu, a João Pais na 32. miejscu, obaj ponad minutę za zwycięzcą.

Drużyna Portugalii zajęła siódme miejsce, dorównując najwyższemu portugalskiemu miejscu w tej dywizji do lat 23 w latach 2009, 2010 i 2021.

"Bycie najlepszym portugalskim zawodnikiem w tym turnieju zaskoczyło mnie. Etson Barros dąży do medalu w biegach przełajowych, a nasz skład jest dość silny, ale jestem przekonany o swojej ciężkiej pracy i przygotowaniach. Wiedząc, że wielu zawodników nie ukończy wyścigu, pojechałem ostrożniej. Na finiszu starałem się nie upaść, a potem dobrze pokierowałem wyścigiem i ukończyłem go najlepiej jak to możliwe".

Najlepszy zawodnik

Najlepszą portugalską zawodniczką tego dnia była Lara Costa, która zajęła 15. miejsce w wyścigu kobiet do lat 20 z czasem 19.52 min, ponad półtorej minuty za zwyciężczynią, Brytyjką Innes Fitzgerald.

Petra Santos zajęła 57. miejsce, Stela Fernandes 60. miejsce, a Diana Fernandes 69. miejsce; drużyna Portugalii zajęła 12. miejsce w klasyfikacji generalnej.

W klasyfikacji mężczyzn do lat 20, najlepszym portugalskim zawodnikiem był Lourenço Rodrigues, który zajął 34. miejsce z czasem 17.28 minut, minutę i 19 sekund wolniej niż zwycięzca, Axel Christensen z Danii.

Rui Mineiro zajął 67. miejsce, André Geada 79. miejsce, a André Barbosa nie ukończył wyścigu. Portugalia zajęła trzynaste miejsce jako drużyna.

W kategorii kobiet do lat 23 Portugalia wystawiła tylko jedną zawodniczkę, Inês Borbę, która zajęła 48. miejsce z czasem 29,33 min. Megan Keith, zawodniczka z Wielkiej Brytanii, zwyciężyła ze znaczną przewagą nad resztą stawki.

W kategorii seniorów, Karoline Grovdal z Norwegii zwyciężyła w rywalizacji kobiet, ponieważ nie było Portugalczyków; Yann Schrub z Francji zwyciężył w kategorii mężczyzn.

Najlepszym Portugalczykiem był André Pereira, który zajął 28. miejsce, a następnie Miguel Moreira na trzecim, Alexandre Figueiredo na piątym i João Pereira na szóstym. W klasyfikacji drużynowej Portugalia zajęła dziesiąte miejsce.